O nas

Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych DROMEDAR powstało w 2009r. Stowarzyszenie zostało zarejestrowane jako stowarzyszenie zwykłe pod numerem 62 w ewidencji stowarzyszeń Prezydenta Miasta Bydgoszczy.

Ideą, która przyświecała założycielom grupy, było szersze odtworzenie wojennych dziejów Bydgoszczy i regionu, nie tylko jej militarnych aspektów, ale także życia cywilnej ludności miasta podczas okupacji. Nie szerzymy żadnej ideologii, lecz w ramach rekonstrukcji historycznej pragniemy wiernie odtworzyć wydarzenia i atmosferę tamtych tragicznych dni. Pragniemy pokazać sylwetki mieszkańców naszego miasta i regionu, których losy uwikłane zostały w skomplikowaną historię Bydgoszczy. Ich dzieje, postawy i trudne decyzje, które musieli podejmować, są dla wielu współczesnych nieznane lub niezrozumiałe. W tych działaniach pomocne są nam źródła historyczne i literatura historyczna, wspomnienia uczestników wydarzeń i materialne świadectwa z epoki.

Nasza działalność nastawiona jest nie tylko na zaspokojenie własnych potrzeb poznawczych, ale służy przede wszystkim realizacji celów edukacyjnych i popularyzacji tematyki wśród szerokiej rzeszy odbiorców- mieszkańców Bydgoszczy. Poprzez widowiskową formułę żywych lekcji historii pragniemy naszą przeszłością zainteresować także młodzież.

W celu realizacji naszego projektu nawiązujemy współpracę z innymi grupami rekonstrukcji historycznej, oraz z szeregiem instytucji i organizacji pozarządowych.

Wszystkich zainteresowanych wspólną realizacją projektu zapraszamy do współpracy.

W stowarzyszeniu czynnie działa kilkanaście osób. W naszych szeregach są pasjonaci, miłośnicy historii, militariów i techniki wojskowej.
Do celów rekonstrukcji członkowie stowarzyszenia własnymi nakładami zdobywają mundury i wyposażenie, ubiory cywilne i akcesoria życia codziennego z epoki, oraz remontują sprzęt i pojazdy. Odtwarzamy umundurowanie i wyposażenie formacji wojskowych wehrmachtu i waffen ss (1939 - 1945); volkssturmu (1944 - 1945), ludności cywilnej od pocz. XXw. do 1945r., oraz służb medycznych.  W realizacji znajduje się organizacja sekcji wojsk radzieckich (1944-1945) oraz oddziałów Wojska Polskiego (1939-1945). Stowarzyszenie aktualnie dysponuje następującym sprzętem: motocykl, samochód osobowy, rowery, ryksza, wózki dziecięce, przesiedleńcze. W naszych planach jest remont i odtworzenie kolejnych sprzętów i pojazdów.

Od momentu założenia stowarzyszenia braliśmy udział w szeregu rekonstrukcjach i dioramach historycznych, prelekcjach historycznych w placówkach edukacyjnych, piknikach i zlotach militarnych oraz produkcjach filmowych (m.in. udział w filmach dokumentalnych "Obozy pracy DAG Fabrik Bromberg", "Tryszczyn 1939"). Relacje z działalności członków stowarzyszenia  znajdziecie w galerii zdjęć oraz linkach do materiałów filmowych i artykułów.